Zdrowa Caloria - Ireneusz Chmiel

Diety – Zdrowa Caloria

Planowanie ciąży

Jeśli planujesz mieć dziecko, zasady prawidłowego żywienia zastosuj od zaraz. Nie czekaj, aż test ciążowy pokaże wynik dodatni. Sposób odżywiania kobiety w okresie poprzedzającym ciążę i podczas jej trwania ma bardzo duże znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu i zdrowia dziecka w ciągu całego życia!

Niezmiernie ważne jest, aby kobiety planujące ciążę, najlepiej od trzech do sześciu miesięcy przed spodziewanym poczęciem, zmieniły tryb życia i przestrzegały zasad prawidłowej, zbilansowanej diety.

 • Jeśli jesteś osobą palącą, podejmij bezwzględną walkę z tym nałogiem.
 • Jeśli dość często pijesz alkohol, zdecyduj się na jego całkowitą eliminację z diety. Jeśli masz nadwagę lub cierpisz na otyłość, skonsultuj się ze mną, omówimy optymalny spadek masy ciała odpowiednio wcześniej przed spodziewanym poczęciem oraz wprowadzimy właściwą dietę odchudzającą, która pozwoli uniknąć niedoborów pokarmowych.
 • Jeśli od wielu lat się odchudzasz lub stosujesz diety eliminacyjne, wprowadź racjonalne zasady żywienia lub skonsultuj się ze mną. Pamiętaj, niedobory składników odżywczych u matki wiążą się z zaburzeniami metabolicznymi i mogą mieć wpływ na występowanie poronień oraz wad rozwojowych u dziecka.
 • Jeśli przyjmujesz suplementy witaminowo – mineralne, ustalimy czy jest to faktycznie potrzebne i wybierzemy te, które są niezbędne. Nie przyjmuj naraz kilku preparatów, w których występują te same witaminy i minerały.
 • Zadbaj koniecznie o regularną, umiarkowaną (nie bardzo intensywną) aktywność fizyczną, gdyż sprzyja ona utrzymaniu prawidłowej masy ciała i pomaga redukować stres.

 

Dieta

Ciąża

Jedz dla dwojga, a nie za dwoje.

Zachodzące w organizmie kobiety zmiany związane z ciążą, takie jak: wzrost objętości krwi czy powiększanie się macicy, w miarę rozwoju dziecka, warunkują stopniowy przyrost masy ciała. Dla optymalnego rozwoju płodu duże znaczenie ma zarówno prawidłowa masa ciała matki przed zapłodnieniem, jak również przyrost masy ciała podczas ciąży.

 

 • Zbyt niski przyrost masy ciała w ciąży jest związany z niską masą urodzeniową noworodków, która zwiększa umieralność i chorobowość okołoporodową, może być przyczyną problemów rozwojowych okresu dziecięcego, a także należy do czynników ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy i nadciśnienia w późniejszym wieku.
 • Nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży zwiększa ryzyko długoterminowej otyłości zarówno u matki, jak i u dziecka, narażając tym samym oboje na ryzyko chorób z nią związanych. Ponadto przyczynia się do bólów kręgosłupa, obrzęków nóg, powstawania żylaków i hemoroidów. Zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży, a także nadwaga i otyłość przed ciążą mogą być przyczyną powikłań ciążowych, takich jak cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, makrosomia noworodków, poród przedwczesny czy konieczność ukończenia ciąży cięciem cesarskim.
 • Odchudzanie się w ciąży jest zabronione, gdyż grozi poważnymi następstwami. Zwiększa się wówczas ryzyko niedożywienia płodu, co może powodować wady rozwojowe, w tym wady układu nerwowego.
 • Przyrost masy ciała w ciąży dobrze jest kontrolować przynajmniej raz w miesiącu!

Dieta – ciąża

Okres karmienia

Karmienie piersią jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Pierwsze miesiące życia dziecka to okres bardzo intensywnego wzrostu. Już nigdy zmiany w organizmie dziecka nie będą zachodziły w tak szybkim tempie.

 

 • Zakażenia matki, niedobory/nadmiary podaży energii lub składników odżywczych oraz stres, mogą negatywnie wpływać na rozwój komórek, tkanek i narządów dziecka, co predysponuje jego organizm do przyszłych chorób.
 • Różnorodność pokarmów spożywanych przez matkę w trakcie karmienia naturalnego ułatwia akceptację przez dziecko pokarmów stałych wprowadzanych w okresie rozszerzania diety.
 • W wyniku przedostawania się z diety matki do jej pokarmu różnych substancji smakowych lub zapachowych, niemowlę karmione piersią uczy się wcześnie je rozpoznawać i akceptować.
 • Prawidłowe żywienie w okresie laktacji chroni dziecko przed następującymi chorobami: cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, choroby alergiczne, choroby autoimmunologiczne, choroby serca.

Umów się na konsultacje już dziś!

Rejestracji można dokonać telefonicznie, za pomocą wiadomości SMS, mailowo lub strony internetowej lub on-line gdzie można sprawdzić dostępne terminy. Rejestracja telefoniczna odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 18:00. Na wszystkie telefony oraz maile odpowiadamy najszybciej jak jest to możliwe.

Kontakt

Adres gabinetu

Grunwaldzka 1c/1
57-300 Kłodzko
Polska

Logo - Zdrowa Caloria Ireneusz Chmiel

Godziny otwarcia

poniedziałek: 7.00 – 15.00
wtorek: 13.00 – 20.00
środa: 8.00 – 15.00
czwartek: 13.00 – 20.00
piątek, sobota, niedziela: nieczynne

Nagroda Orły - Zdrowa Caloria Ireneusz Chmiel

Skontaktuj się ze mną.
Razem zadbamy o Twoje zdrowie!

Skontaktuj się, a pomogę Ci znaleźć właściwą drogę do zdrowia i dobrej formy. Interesuje Cię dieta ketogeniczna? Zobacz tutaj: przepisy dieta ketogeniczna.

Przepisy i dieta Keto - zobacz stronę
Copyright © 2024 | Zdrowa Caloria
Zdrowa Caloria