Książka!
Nie mogę w to uwierzyć, ale udało się i w końcu wydaję moją książkę – Nutripsychiatria, czyli rola odżywiania w leczeniu i profilaktyce zaburzeń nastroju i lęku.
Link do zakupu tutaj: https://ebook.e-pzwl.pl/lp/sp_nutripsychiatria/
Nutripsychiatria to pierwsza w Polsce (i jedna z pierwszych na świecie) książka dotykająca tematu żywienia w psychiatrii i kompleksowo podsumowująca obecną wiedzę naukową w tej materii. Wraz ze współautorką prof. Dorotą Łojko otworzyliśmy nowy rozdział w dziedzinie dietetyki i psychiatrii w naszym kraju, co jednocześnie pokazuje, że żywienie wykracza daleko poza trywialny obszar jakim jest odchudzanie. Gdyby ktoś powiedział mi jeszcze 10 lat temu, że choroby psychiczne jak depresja czy choroba dwubiegunowa można leczyć odpowiednią dietą – nie uwierzyłbym!
Książka zostanie opublikowana przez PZWL (Polski Zakład Wydawnictw Lekarskich, będący częścią Wydawnictwa PWN), co stanowi najwyższy poziom publikacji medycznych w Polsce. Pamiętam jak będąc studentem uczyłem się z książek tego wydawnictwa, a dzisiaj sam tu publikuję. Ponadto książka została wybrana jako superpremiera, co dodaje dodatkowego prestiżu.
Pozytywnie publikację ocenili:
Prof. dr hab. n. med. Janusz Rybakowski (recenzent), specjalista psychiatra, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, którego w latach 1998–2001 był jego prezesem. Profesor znajduje się na liście najwybitniejszych naukowców świata (World’s Top 2% Scientists List) opublikowanej w PLOS Biology Journal przez Stanford University wspólnie z Elsevier i SciTech Strategies.
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Cubała, specjalista psychiatra, kierownik Kiniki Psychiatrii Dorosłych, Gdański Uniwersytet Medyczny.
Prof. dr hab. n. med. Łukasz Święcicki, specjalista psychiatra, kierownik Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka, specjalista żywienia, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w kadencji 2016–2020.
Prof. dr hab. inż. Grażyna Cichosz, specjalista żywienia, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
dr n. med. Adam Włodarczyk, specjalista psychiatra, asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Gdański Uniwersytet Medyczny.
dr n. biol. Joanna Podgórska, specjalista w zakresie neurochemii i neurobiologii.
Książka kierowana jest do lekarzy, dietetyków, psychologów i studentów kierunków medycznych, jednak myślę, że będzie pomocna także pacjentom. Jestem przekonany, że dietoterapia obok farmakoterapii oraz psychoterapii będzie wpisana w kanon leczenia chorób psychicznych, bowiem należy podkreślić, że leki mają ograniczoną skuteczność w ich leczeniu.
Jakie były początki?
Około 7 lat temu zacząłem interesować się wpływem żywienia – głównie diety ketogennej na szeroko rozumiane zdrowie psychiczne i nastrój. Na tamten czas istniało zaledwie kilka rzetelnych prac anglojęzycznych, traktujących tę tematykę.
W roku 2022 opublikowałem artykuł „dieta ketogenna w terapii zaburzenia afektywnego dwubiegunowego” w prestiżowym czasopiśmie medycznym Psychiatria Polska, dostęp tutaj:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37098202/
Po publikacji otrzymywałem mnóstwo maili od lekarzy, ale także pacjentów, dlatego zdałem sobie sprawę, że istnieje potrzeba szerszego opracowania tych zagadnień.
Moja praca była cytowana m.in. przez naukowców z Harvardu:
https://link.springer.com/article/10.1007/s40501-024-00322-z
Cambridge University Press
Ale także w innych prestiżowych czasopismach medycznych jak:
Frontiers Psychiatry 2024
https://www.frontiersin.org/journals/psychiatry/articles/10.3389/fpsyt.2024.1358578/full
Food Science Nutrition 2024
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/fsn3.3873
Frontiers in Pediatric 2024
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2024.1368283/full
Journal of Clinical Medicine 2024
https://www.mdpi.com/2077-0383/13/10/2819
I tak zaczęła się również współpraca z prof. Dorotą Łojko z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i pomysł na książkę.
Było dużo zwątpień, ale nigdy mniej wiary. Życie pokazuje jednak, że warto robić to w co się wierzy. W myśl Johanna Wolfganga Goethego „cokolwiek potrafisz lub myślisz że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Dziękuję za wsparcie mojej Żonie oraz wszystkim życzliwym ludziom, którzy pomogli w realizacji tego niezwykle trudnego projektu. Książka powstała nie dla poklasku i pieniędzy, lecz dla idei pomocy chorym ludziom, dlatego mam nadzieję, że stanie się skutecznym narzędziem leczenia pandemii chorób neuropsychiatrycznych.
Trzymajcie kciuki!
Kontakt
Dane kontaktowe
Adres gabinetu
Grunwaldzka 1c/1
57-300 Kłodzko
Polska
Godziny otwarcia
poniedziałek: 7.00 – 15.00
wtorek: 13.00 – 20.00
środa: 8.00 – 15.00
czwartek: 13.00 – 20.00
piątek, sobota, niedziela: nieczynne
Skontaktuj się ze mną.
Razem zadbamy o Twoje zdrowie!
Skontaktuj się, a pomogę Ci znaleźć właściwą drogę do zdrowia i dobrej formy. Interesuje Cię dieta ketogeniczna? Zobacz tutaj: przepisy dieta ketogeniczna.